Vymyslené svety

/kabát a top – H&M, lodičky – Bershka, sukňa – Tally Weijl, kabelka – Rebecca Minkoff/

Život každého z nás je jedna veľká neprenositeľná skúsenosť. Nezáleží na tom, či ide o prácu alebo o vzťah, univerzálne návody, ktoré nám podsúva spoločnosť nefungujú a nikdy fungovať nebudú. Napriek tomu stále existujú ženy podliehajúce tlaku verejnosti diktujúcej dokonalosť a zakazujúcej chybovať. Na základe vopred stanovených kritérií tak žijú vo víre svojich vymyselných svetov, z ktorých nevedia uniknúť. Aká by to bola predsa hanba, ak by boli v dvadsaťpäťke bez prsteňa na ruke, Vuittonky prevesenej cez rameno a rozbehnutej kariéry?!

*Bára je z takých tých extrémne slniečkových typov. Všetko je tááák strašne fááájn, moooc hezkýýý a samozrejme božííí! Vždy ma až prekvapí hraný odlesk šťastia v jej očiach (mám teóriu, že si do nich potajomky kvapká Visinky). Má zdanlivo skvelú prácu, fungujúci vzťah a pokoj v duši. Celá jej pretvárka mi začala pripadať neuveriteľne bizardne v okamihu, keď som ju prekukla. *Bára hľadá počas pracovnej doby riešenie svojich zadaní u #HolekzMarketingu, jej priateľ to s ňou zas tak vážne nemyslí a nad svojím odrazom v zrkadle preplakala viac nocí, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

*Nela je jedným z najsmutnejších príbehov, aké poznám. Milé, talentované, navonok úprimne sa usmievajúce, ale v najhlbšom vnútri nešťastné dievča zúfalo kričiace o pomoc. To, že školu preliezala vždy s odrenými ušami nikoho z jej okolia netrápilo, tri písmenká pred menom sú predsa to, na čom záleží! Aby toho nebolo málo, v súčasnej práci sa tiež príliš nenašla, ale čo na tom, tak dnes vraj funguje takmer každý absolvent. Čo ma ale v jej prípade mrzí najviac je to, že nemala šťastie na vzťahy a závislosti na jednom z nich sa nezbavila dodnes. Fakt, že nedokáže prehltnúť trpkosť minulých sklamaní a viaže sa na neexistujúcu ilúziu, končí dvakrát týždenne navlas rovnako – žena, ktorá má už dávno po dvadsiatke sa s dvadsiatkami opíja v miestnych čtyřkách. Do polnoci pije, do tretej rána zúfalo píše všetkým chlapom (najmä tým, ktorých si v ten istý deň vymazala z priateľov na Facebooku) a o piatej nadránom vyčerpaním zo zvuku padania vlastných sĺz zaspáva. Príliš veľa životných fackupov na to, aby sa dali všetky zakryť jedným fejkovým úsmevom? V *Nelinom prípade ich zjavne stále nie je dosť.

*Zoja a jej vymyslený život mi pripomína reklamu na šťastie. Výšku skončila s červeným diplomom, v každej práci podáva nadštandarné výkony, postavu má ako z titulky Vogue, dlhoročného partnera po svojom boku a čas na kávu si vďaka preplnenému diáru spraví málokedy. O to komickejšia je realita schovaná za displayom najnovšieho iPhonu, ktorý jej ten jej iba tak kúpil. *Zojini rodičia museli neraz významne prispieť vtedajšiemu rektorovi na prestavbu jeho dovolenkového sídla na Bahamách, z jej super prác sa vykľuli juniorné pozície vhodné pre absolventov gymnázia a kvôli svojej postave si už tiež prešla kadečím (medziiným poruchou príjmu potravy). To, že jej každodenný partnerský život by mohol slúžiť ako predloha pre béčkový film o strastiach talianskeho manželstva, a že tí super kamaráti nie sú práve do dažďa, je už iba čerešničkou v pomyselnom drinku horkosti, ktorý do seba tak rada obracia každý týždeň rovno niekoľkokrát.

Všetky tieto tri ženy spája jedno – ani jedna z ich póz nie je skutočná. Všetky sa urputne snažia žiť na základe vymyslených štandardov a dobrovoľne si kladú na oči ružové okuliare. S každou z nich som strávila dostatočne veľa času na to, aby som vedela akými sú vo chvíľach, kedy si myslia, že sa na ne nikto nedíva. Sú zlomené. Ani jedna z nich nechápe, že nemá zmysel bojovať za vopred stanovené krajšie zajtrajšky, ale že majú žiť krásnymi dneškami. Tými skutočnými.


*Mená všetkých žien sú falošné. Rovnako ako ich tváre, ktoré každý deň ukazujú svetu v domnienke, že tie pravé by spoločnosť odsúdila.

Leave a Comment

Your email address will not be published.