Sebaláska?

/bunda – H&M, šaty – Brandy Mellvile, tenisky – Adidas/

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, kedy je sebaláska ešte stále sebaláskou a kedy je už tento trend sociálnych sietí iba bohapustou výhovorkou prečo je v poriadku nejsť si ráno zabehať a zároveň už piatykrát za týždeň využiť donutovú 1+1 akciu po 20:00 na Chodove?

Nech zdvihne ruku ten, kto má sám seba naozaj a bez akýchkoľvek výhrad rád. Komu nevadia jeho nedostatky, naučil sa s nimi žiť a nerobí mu problém s ľahkosťou ich prezentovať na verejnosti. Skrz neosobnosť situácie, kedy pri vás nie som, keď tento post čítate síce neviem posúdiť počet zdvihnutých rúk, ale stavila by som svoje nové Baťa topánky, že ich zas tak veľa hore nebolo. Za seba sa napríklad priznám, že aj keď to tak vďaka mojej sebaprezentácii možno nepôsobí, tú svoju by som určite nezvihla. Práve preto je pre mňa čoraz zarážajúcejšie to, ako sa vďaka jednému heštegu na Instagrame zo zarytých selfhejterov stávajú slniečkári.

Nebudem zapierať, že finálnym impulzom pre napísanie tohto článku bola *Lenka, skutočné dievča z reálneho sveta. Svojím životom by pokojne zapadla do mojich vymyslených svetov, ale pretože jej podozrivá sebaláska sa ukázala klamlivejšia ako podiel mäsa v párkoch, ktoré som až donedávna s nadšením kupovala v Alberte, rozhodla som sa vám na jej príbehu ukázať potenciálne odvrátenú tvár všetkými ospevovaného trendu. Za *Lenkinu neustálu nespokojnosť s jej postavou môže (podľa jej vlastných slov) nešťastné dedičstvo po rodičoch. Po mamine zdedila ženské krivky a po tatinovi vraj prehnanú chuť do jedla. Na jednej strane bedákala celé roky pri skúšaní oblečenia pred každým kabínkovým zrkadlom, na strane druhej s radosťou kývla pri ponuke extra syru a slaniny v Subway. Fungovanie, ktoré nedávalo zmysel hlavne jej telu sa čoskoro začalo obracať v neprospech jej vzďaľujúceho sa sna o veľkosti nula. Jej od-zajtra-začínam-s-chudnutím začiatkov bolo viac, ako by ste napočítali ľudí na Staromáku počas vianočných trhov. Zlom u nej nastal pred pár mesiacmi, kedy si nepredĺžila členstvo vo fitku a namiesto jedného koláča si v cukrárni objednala rovno dva. Môj nechapavý pohľad odbila tým, že vraj prijala samu seba a že je šťastná. Ja som bola pochopiteľne šťastná s ňou a usmievavé Insta #selflove fotky som jej priala ako málokomu. O to viac ma zamrzelo, keď sa mi sama priznala s tým, že si celú tú sebalásku vybrala iba preto, že ju už nebavilo počúvať, ako si z nej v práci uťahujú kolegyne. Navyše má vraj takto vždy poruke argument prečo si pridať obedovú dupľu bez výčitiek, takže win-win! A razom bola celá moja zidealizová predstava o selflove vďaka tomuto priznaniu v háji.

Neberte to tak, že sebalásku ako takú nemám v láske, práve naopak. Je to podľa mňa pekná myšlienka, vďaka ktorej ustupuje do úzadia trend prehnanej dokonalosti. Problém je ale v tom, ako veľmi zahrala do karát tým, ktorí to s ňou zas tak vážne nemyslia. Takže suma sumárom, ak hlásate sebalásku, nech je skutočná, inak to bude jedna z ďalších prázdnych póz, ktoré nikdy nikomu pokoj v duši nepriniesli.


P.S.: Pevne verím, že z hľadiska inšpirácie bol pre vás samotný post užitočnejší ako môj outfit fotený bezmála pred dvoma mesiacmi.

Leave a Comment

Your email address will not be published.